E-Bülten
Mailinizi kaydedin

Anket
Kayıtlı anket bulunmamaktadır
Teknik konu ve bilgilendirmeler
 
silikon nedir

Silisyum, oksijen ve muhtelif hidrokarbonlar ihtiva eden, çok sayidaki sentetik (sun’i) polimerlerden biri. Silisyum, elektron yapisi dolayisi ile devri sistemdeki yeri itibariyla kimyasal özellik bakimindan karbona benzer. Bu yüzden çok çesitli bilesikler verebilir. Bu bilesiklerine silisyumdan dolayi silikon adi verilir. Bu bilesiklerde silisyum, oksijen köprüleriyle birbirlerine baglanmaktadir. Ayrica silisyuma halojen, alkil veya aril gruplari da baglanarak,

halkali yahut zincir yapida bilesikler meydana gelebilmektedir. Mesela, metilklorür (CH 3 Cl), bakirin

katalitik etkisi altinda 300°C’de silisyum ile reaksiyona girerse dimetil diklorsilan elde edilirsilikon

Silikonlarin molekül agirligi ve yapi bakimindan çok çesitleri vardir. Basit silikonlar ince ve seffaf sivilar oldugu halde, uzun zincir ve dallanmis yapidaki silikonlar oldukça viskos (agdali) tur. Kisa zincirli ve küçük moleküllü silikonlar kaydirici yaglar olarak kullanilir. Daha uzun zincirli olanlar kauçuk özelligindedir. kauçuk özelliginde olan silikonlarin molekül yapilari oldukça karmasiktir.

Kullanilisi: Silikonlarin çok çesitleri yapilabilmektedir. En çok kullanilan silikonlar dimetil silikonlardir. Yine dimetil ve difenil türevlerinin kopolimerleri de çok kullanilanlardandir. Genellikle silikonlar isiya, neme karsi dirençli olup, diger kimyasal maddelerle reaksiyona girmez. Silikonlar fevkalade elektrik izolatörüdür (yalitkanidirlar). Sicakligin çok fazla degisiklik gösterdigi ortamlarda yaglayici olarak kullanilirlar. Yine moleküldeki hidrokarbon gruplarina bagli olarak silikon, yag, gres, sogutucu, köpük önleyici, metalleri neme karsi koruyucu, kauçuk, reçine ve sirlayici olarak kullanilir. Fizyolojik olarak da inert olan silikonlar tipta protez maddesi olarak çok büyük önem tasirlar. Silikon kauçuklari düsük sicakliklarda esnekligini korumasi bakimindan önemlidirler.

 

köpük nedir

Ürün Tanimi: SORTFIX çok amaçli poliüretan köpük, nemle genlesen ve kürlesen tek komponentli bir aerosol poliüretan köpüktür. Her bir aerosol kutuyla verilen pipet yardimiyla kullanim için tasarlanmistir. Ozon tabakasina zarar verebilecek herhangi bir itici gaz içermez.

Özellikleri: Küf tutmaz ve su geçirmez, boyanabilir. Kuruduktan sonra sertlesen köpük kesilebilir, zimparala nabilir, boyanabilir ve üzeri sivanabilir.

Kullanildigi Yerler: Kapi ve cam kasalarinin montaji ve izolasyonunda, bosluklarin, büyük çatlak ve deliklerin doldurulmasi ve yalitiminda, elektrik tesisatlarinin ve sicak & soguk su borularinin izolasyonunda, genel amaçli bir dolgu, yapistirma ve yalitkan malzemesi olarak.

Uygulama: Uygulama sirasinda ideal kutu ve ortam sicakligi +20°C’ dir. Uygulama sirasinda ortam sicakligi +5°C ile +30°C arasinda olmalidir. Kullanimdan önce kutuyu iyice çalkalayin. Pipeti valfa yerlestirin. Kutu bas asagi olacak sekilde valfe bastirarak köpügü kullanin. Uygulamadan sonra köpügün nemlendirilmesi kürlesme süresini azaltir ve yapistirma gücünü arttirir.

Raf Ömrü: Uygun depolama durumunda 15 aydir.

Uyari: Yeterince havalandirilmis ortamlarda kullanilmalidir. Çalisirken eldiven kullaniniz. Atesleyici maddelerden uzak tutulmalidir. Tüp basinç altindadir; direkt günes isigina ve 50°C’ nin üstünde sicakliga maruz birakilmamalidir. Çocuklardan mutlaka uzak tutulmalidir. Düsük sicakliklarda uygulama, köpügün verimi ve kürlesme süresini azaltir.

+30°C’ nin üstünde ve -5°C’nin altinda depolanmasi durumunda raf ömrü kisalabilir.

Depolama ve tasima sirasinda kutu dik durumda tutulmalidir.

tabancali köpük nedir

 Ürün Tanimi: SORTFIX tabancali poliüretan köpük, nemle genlesen ve kürlesen tek komponentli özel uygulama tabancasi ile kullanilabilen ve nemle kürlesen bir aerosol poliüretan köpüktür. Ozon tabakasina zarar verebilecek herhangi bir itici gaz içermez.

Özellikleri: Küf tutmaz ve su geçirmez, boyanabilir. Kuruduk- tan sonra sertlesen köpük kesilebilir, zimparalanabilir, boyanabilir ve üzeri sivanabilir.

Kullanildigi Yerler: Kapi ve cam kasalarinin montaji ve izolasyonunda, bosluklarin, büyük çatlak ve deliklerin doldurulmasi ve yalitiminda, elektrik tesisatlarinin ve sicak & soguk su borularinin izolasyonunda, genel amaçli bir dolgu, yapistirma ve yalitkan malzemesi olarak.

Uygulama: Uygulama sirasinda ideal kutu ve ortam sicakligi 
+20°C’ dir. Uygulama sirasinda ortam sicakligi +5°C ile +30°C arasinda olmalidir. Kullanimdan önce kutuyu iyice çalkalayin,tabancasina monte edin ve kutu bas asagi olacak sekilde valfe bastirarak köpügü kullanin. Uygulamadan sonra köpügün nemlendirilmesi kürlesme süresini azaltir ve yapistirma gücünü arttirir. Islemleri tamamladiktan sonra köpük tabancasini köpük temizleyici sprey ile temizleyiniz.

Raf Ömrü: Uygun depolama durumunda 15 aydir.

Uyari: Yeterince havalandirilmis ortamlarda kullanilmalidir. Çalisirken eldiven kullaniniz. Atesleyici maddelerden uzak tutulmalidir. Tüp basinç altindadir; direkt günes isigina ve 50 
°C’ nin üstünde sicakliga maruz birakilmamalidir. Çocuklar- dan mutlaka uzak tutulmalidir. Düsük sicakliklarda uygula- ma, köpügün verimi ve kürlesme süresini azaltir.

+30°C’ nin üstünde ve -5°C’nin altinda depolanmasi durumunda raf ömrü kisalabilir.

Depolama ve tasima sirasinda kutu dik durumda tutulmalidir.


 

mastik nedir

Ürün Tanimi: 
SORTFIX silikon ve akrilik bazli dolgu macunudur.

Özellikleri:
* Kolay uygulanabilir.
* Kuruduktan sonra su geçirmez tabaka bir tabaka olusturur.
* Hava sartlarina dayanikli ve uzun süre esnekligini korur.
* Boyanabilirdir ve yüzeyinde yag içermez ve dolgu yapilan yüzeyi etkilemez.
* Alüminyum, ahsap ve PVC çerçeve ve pencerelerde, su, rüzgâr ve neme dayaniklidir.

Kullanildigi Yerler:
* Prefabrik yapi elemanlarinin arasindaki genlesme fugalarinda
* Ahsap, PVC, demir ve alüminyum dogramalarin montajinda
* Her türlü dogramanin siva, denizlik ve diger yapi malzemelerinin birlesimlerinde
* Eternit ve alüminyum çati ve cephe plakalarinin ve her türlü yapi malzemelerinin       
   birlesimlerinde
* Ayrica çatlaklara karsi boya öncesi kullanilir. 

Uyari:
Dondan koruyunuz. Çocuklardan uzak tutunuz.

Raf Ömrü
Açilmamis ambalajlarda 12 ay (+5°C ile + 25°C)