Silikon nedir?

Silikon çok genis uygulamalarda kullanilan sentetik koruyucu bir malzemedir. Her türlü malzemenin bosluklarinin kapamasinin yani sira yabanci maddelerin sizmasini engeller. Akrilik mastik çesitleri  yaygin olarak yapi endüstrisinde kullanilir. Kuruma ya da kürlesme zamani ortamdaki neme ve sicakliga göre degisiklik gösterir. Tamamen kürlestigi zaman esnek silikondan elastik forma dönüserek, yapi yüzey ve bosluklarini kaplar. Yapi derzlerinin yani sira, bosluklari kapamak için kapi ve pencerelerde kullanilir. Yapi bosluklari kapamak için akrilik esnek mastiklerde kullanilabilir.

Poliüretan köpük nedir?

Sprey Poliüretan hücresel yapili, kapali hücreli, düsük yogunluklu bir izolasyon ve insaat malzemesidir. Hücrelerin içerisinde hapsolan sisirme ajaninin düsük isi geçirgenligi sayesinde soguk depolarin izolasyonunda en çok tercih edilen malzemedir. En düsük kalinlikta en yüksek verimli izolasyon malzemesidir. Hafif ve uzun ömürlüdür.

Mastik nedir?

Mastik viskoz (kivamli) bir madde olup, uygulandiktan sonra kuruyarak, uygulanan bölgeden diger tarafa hava, gaz, gürültü, toz, ates, duman ya da herhangi bir sivinin nüfuz etmesini önlemek için kullanilir. Genellikle mastikler küçük açikliklarin beton, alçipan gibi malzemelerle kapatilmasinin zor oldugu bölgelerde kullanilir. Mastikten istenen özellikler; çözünmezlik, korozyana karsi direnç ve yapismadir. Mastikler yapi, otomotiv ve hava endüstrisi gibi birçok endüstride kullanilir.